Deze week gaan we te weten komen of we effectief nog een rechtsstaat hebben of dat we definitief afgeschoven zijn naar een dictatuur.
Eind maart verklaarde de Brusselse rechtbank van eerste aanleg de coronamaatregelen buiten toepassing en gaf de overheid 30 dagen tijd om een einde te maken aan de illegaliteit van deze maatregelen. De mainstream media gaven er een draai aan dat er binnen de 30 dagen de lang verwachte pandemiewet moest komen. In realiteit zitten we sindsdien in een soort rechtsvacuüm waar het eigenlijk voor niemand duidelijk is hoe het met de maatregelen zit.
Sommige winkels verwijderden alle coronabordjes en lieten hun bezoekers – met of zonder mondmasker – gewoon begaan. Anderen gingen winkelen zonder mondmasker en werd de politie er bijgehaald.
Enfin, deze week gaat er veel duidelijk worden. De regering is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de Brusselse rechtbank (hadden we anders verwacht?). Dit beroep wordt deze week behandeld. Zien we direct welke uitspraak de rechter doet over het al dan niet behouden van de coronamaatregelen. Als we het goed voor hebben zou deze zaak vandaag moeten behandeld zijn, maar tot heden is er nog geen nieuws.
Daarnaast lijkt het er ook op dat de coronawet er eindelijk gaat komen. En als die er doorkomt, zien we ook hoe goed/slecht de overheid het met ons voor heeft. Er is momenteel nog niets te vinden over de inhoud van de pandemiewet. In het eerste ontwerp was er sprake van enkelbanden om te controleren of mensen zich wel aan de quarantainemaatregelen houden, camerabewaking met gezichtsherkenning en nog wat meer van die typische Chinese, dictatoriale toestanden. Het eerste ontwerp werd afgekeurd, het tweede ook. Misschien lukt het deze keer wel.
Deze week weten we dus in wat voor een toestand ons land zich bevindt. Als een rechter verklaart dat de maatregelen illegaal zijn en er verandert niets aan deze maatregelen dan kan er logischerwijs niets aan de illegaliteit van deze maatregelen veranderen. Als die een maand geleden illegaal waren, zijn deze ook vandaag nog steeds illegaal.
Hoe ver wil men gaan met de pandemiewet? Gaan ze hier onze grondrechten nog respecteren?
Wat er ook van komt, hou in uw achterhoofd: de grondwet staat boven ALLES!!! Ze kunnen hier in België niet zomaar doen wat ze ook in het buitenland al gedaan hebben. Artikel 187 en 188 vermelden uitdrukkelijk dat de grondwet niet gedeeltelijk of in zijn geheel kan geschorst worden. En als er wetten (=pandemiewet) uitgevaardigd worden die strijdig zijn met onze grondwet, dan zijn deze wetten met onmiddellijke ingang opgeheven.
Dus als er een pandemiewet komt die onze grondrechten aantast, is hier het laatste woord nog niet over gesproken.
Eerlijk gezegd verwachten we hier niet veel van. Onze grondrechten worden al meer dan een jaar ingeperkt. Onze eigen overheid trekt zich niets meer aan van de rechtsstaat. En een pandemiewet uitvaardigen om nog meer macht naar zich toe te trekken om nog meer van onze rechten af te nemen is natuurlijk de bedoeling. Is identiek hetzelfde scenario als in het buitenland. De spoedwet in Nederland is het perfecte voorbeeld van waar men naartoe wil.
Deze week weten we dus of er nog iets overblijft van onze rechtsstaat en onze democratie.
Sinds de uitspraak van rechtbank zijn wij overal geweest zonder onze muilkorf. Bijna nergens opmerkingen gekregen noch van andere klanten, noch van het winkelpersoneel. De enige winkeluitbater die wel vroeg om het op te zetten had vooral bang van de € 4000 boete en niet van het virus. Gaan winkelen zonder muilkorf was letterlijk en figuurlijk een verademing. We kunnen het iedereen aanraden.